51 citizens sign up to run for Freeholder

August 14th, 15th and 16th fifty-one Jefferson County citizens signed up to run for Freeholder in the November election.  Elected Freeholders will use regularly scheduled Open Meetings and citizen input as a basis for decisions, and will design the Home Rule Charter and form of government to go on the ballot at a future date (hopefully in 2014)  That form, which the CRC taskforce hopes will include Initiative and Referendum as well as a simple Bill of Rights, can then be adopted by voters.

Here is a complete list of candidate for Jefferson County Freeholders.

Candidates for Freeholder – Jefferson County Washington

District #

Name

City

District 1 Raven Port Townsend
District 1 David L Goldman Port Townsend
District 1 Richard Wojt Port Townsend
District 1 Kevin Coker Port Townsend
District 1 Douglas Milholland (CRC Member) Port Townsend
District 1 Jim Rough Port Townsend
District 1 Peg Furey Port Townsend
District 1 Dennis A Schultz Port Townsend
District 1 Gary Engbrecht Port Townsend
District 1 John Wood Port Townsend
District 1 Julia B Cochrane (CRC Member) Port Townsend
District 1 Joan Best Port Townsend
District 1 O’Neill D Louchard (CRC Member) Port Townsend
District 1 Michael Legarsky Port Townsend
District 1 George D Randels Port Townsend
District 1 David Wayne Johnson Port Townsend
District 1  Tim Thomas Port Townsend
District 1 Bernie Arthur Port Townsend
District 1 Bob Sokol Port Townsend
District 1 Jack Westerman Port Townsend
District 2 Dick Shipman Port Townsend
District 2 David Cunningham Port Townsend
District 2 Ravey Kierann Chimacum
District 2 Robert W Jackson Port Hadlock
District 2 David C Harrah Port Townsend
District 2 Jim Fritz Port Townsend
District 2 Michael Regan (CRC Member) Port Hadlock
District 2 Paul Richmond Port Townsend
District 2 John Jamison Port Hadlock
District 2 John D. Gieser Port Townsend
District 2 Gene Farr Port Townsend
District 2 Jim Pearson Port Hadlock
District 2 Henry Werch Port Townsend
District 2 Mark Clark Port Townsend
District 2 Chris Hanson Port Townsend
District 3 Davis Steelquist Quilcene
District 3 Diane Johnson Quilcene
District 3 Norm Norton (CRC Member) Port Townsend
District 3 Jim Boyer Port Ludlow
District 3 Craig Durgan Port Ludlow
District 3 Larry J Hovde Quilcene
District 3 Ed Jaramillo Port Ludlow
District 3 Nicole Black Brinnon
District 3 Dan Toepper Port Ludlow
District 3 Bob Pontius Port Ludlow
District 3 Wayne G King Sequim
District 3 David L Dickson Forks
District 3 Jim Davis Port Townsend
District 3 Ron Gregory Port Ludlow
District 3 Bill Eldridge Port Ludlow
District 3 Sunday Pace Chimacum

 

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Leave a Reply